Nie jesteśmy jednak bezbronni.
Mamy do dyspozycji kilka sposobów.
Naturalne:
Jedną z najbardziej znanych i z powodzeniem stosowanych jest roślina o łacińskiej nazwie Plectranthus, a potocznie nazwana komarzycą.
Komarzyca jest rośliną zielną, charakteryzującą się zwisającymi pędami, na których osadzone są owalne, karbowane liście. Długość pędów może sięgać nawet 200 cm, ale zazwyczaj są krótsze.
Kocimiętka
Bylina osiągająca od 35-40 cm wysokości. Kwitnie dość długo, od lipca do września. Kocimiętka tworzy gęste zarośla i wydziela zapach, którego komary nie znoszą.
Jednak musimy uważać, bo grozi nam najazd pijanych kotów z całej okolicy ;)
Jest wiecznie zielonym krzewem, o niewielkich, skórzastych liściach uprawianym u nas jako roślina doniczkowa. Po roztarciu, liście uraczą nas miłym zapachem. Okres kwitnienia tej rośliny trwa od maja do lipca. W tym okresie pokrywa się licznymi, białymi kwiatami które wyrastają z kątów liści. Z czasem przemieniają się w niebieskie lub białe jagody, które są jadalne. Mirt uprawiany w naszych warunkach osiąga 30-100 cm.
Lubi miejsce słoneczne lub półcieniste. Lato może spędzać na zewnątrz. Odpowiada mu próchniczne, lekko kwaśne, wilgotne podłoże. Dobrze znosi cięcie, więc można go formować. Rozmnaża się go z sadzonek pędowych.
Bazylia, mięta pieprzowa, szałwia.
Lawenda
Bardzo aromatyczna roślina o pięknych, fioletowych kwiatach. Kwiaty można suszyć i wieszać w szafach w materiałowych woreczkach. Dzięki temu nasze ubrania będą pięknie pachniały, a w dodatku zapach będzie odstraszał mole.
Bodziszek (geranium)
Bardzo ozdobna bylina o różnokolorowych kwiatach w zależności od odmiany. Kwitnie od maja do czerwca. Ma bardzo ozdobne liście, które zmieniają jesienią przebarwiają się na złoto, a potem na czerwono.
Pelargonia pachnąca
Nazywana jest też anginką. To wieloletni półkrzew uprawiany u nas jako roślina doniczkowa i balkonowa podobnie jak inne pelargonie. może osiągać metr wysokości. Jej liście są lekko owłosione i pachnące przy dotyku. Drobne fioletowe kwiaty pojawiają się latem. Lubi miejsca słoneczne i próchniczne, umiarkowanie wilgotne podłoże. Rozmnaża się ją przez sadzonki pędowe.
Surmia bigoniowa
Surmia bigoniowa nazywana również katalpą to drzewo charakteryzujące się bardzo dużymi, sercowatymi i soczyście zielonymi liśćmi. Niektóre odmiany mają koronę o kształcie kuli, która tworzy się sama bez przycinania. Katalpa to duże drzewo osiągające nawet 15 metrów. Niektóre odmiany są jednak mniejsze i nadają się nawet do małych ogrodów.
informacje zaczerpnięte ze stron:
Mnie już zdążyły po gryźć i muszki i komary, jako że mam uczulenie na ten "jad" od razu robią mi się rany :( jestem ciekawa naturalnych sposobów odstraszania owadów od ciała, może znajdziesz cos?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie
Ola :)
Maść na komary jest doskonałą alternatywą dla osób, które preferują produkty o bardziej delikatnej konsystencji. Maść na komary łagodzi skórę po ukąszeniach, przynosząc ulgę w swędzeniu i zapobiegając powstawaniu obrzęków. Dzięki zawartości składników takich jak aloes czy olejek lawendowy, maści te mają również właściwości pielęgnacyjne. Ich stosowanie jest szczególnie polecane dla osób z wrażliwą skórą, jak również dla dzieci. Aplikacja maści na komary może być również częścią wieczornej rutyny, zapewniając spokojny sen bez obaw przed ukąszeniami.
OdpowiedzUsuń