wtorek, 21 maja 2013

komary cz.II

A jakie są możliwości zabezpieczenia siebie?

Sposoby naturalne.
Wiele osób chwali skuteczność domowych sposobów, większość z nich polega na nacieraniu się np:
  • olejkiem waniliowym (aromat do ciast)
  • cebulą (dobra na ukąszenia)
  • goździkami (woda goździkowa: 100 g suszonych na słońcu kwiatów goździków zalać w termosie litrem wrzącej wody. Termos zamknąć, kilka razy potrząsnąć i nie otwierać przez 6—7 godzin)
  • sok z liści bazylii
  • odrobiną olejku anyżowego.
  • waleriana
  • kamfora
  • liście orzecha włoskiego
  • zapach olejku cytronellowego (cytrusowa nuta zapachowa)
  • olejek paczulowy (Pogostemon pachouli)
  • olejek mięty pieprzowej (Mentha piperita L)
  • oprócz różnych środków warto stać się jak najmniej widoczną i najmniej atrakcyjną ofiarą dla komarów, zasada jest prosta - utrudnić sensorom komarów wykrycie nas, warto więc być pachnącym i pozbyć się własnego zapachu, nie pocić się, ubrać się jasno, najlepiej tak aby nasze zapachy przez nasze ubranie nie ulatniały się, jednocześnie aby było na tyle grube (wypchane powietrzem) aby nawet jeśli komar zaatakuje nie dał rady nas ukłuć, wtedy też wszelkie środki odstraszające wymienione tutaj będą znacznie skuteczniejsze
  • nie trzeba się niczym nacierać jeśli zastosujemy żywą przynętę, zwłaszcza w podróżach - zwykle jest to osoba o zapachu najbardziej odpowiadającym miejscowym komarom (można ją poznać po tym, że zwykle najbardziej narzeka na komary, ma najwięcej ukąszeń (nakłuć) i pierwsza je zauważa!), wtedy komary wariują na jej punkcie innym dając spokój - jak duży spokój, zależy od położenia przynęty - nie może być za blisko innych, ani za daleko... oraz najważniejsze: atrakcyjności jej zapachu, aby go wzmocnić żywa przynęta powinna się pocić:-)
Środki na komary powinny być także bezpieczne w połączeniu ze słońcem. Dlatego lepiej zrezygnować z olejków z owoców cytrusowych, które działają fotouczulająco.
 
Na stronie poniżej znajdują się receptury na domowe preparaty przeciwko komarom
 
 
 
A co dla dzieci?
 Najbezpieczniejsze środki to te kupione w aptece, przeznaczone dla konkretnej grupy wiekowej. I tu też możemy znależć naturalne preparaty. Plastry i opaski nasączone olejkiem citronella. Pamietajmy aby nie kupować takich środków na bazarach, czy w sklepach "po 5 zł."
Polecam serię Mosbito Natura.
"Opaska wydziela zapach olejku Citronella, dzięki czemu zapewnia komfort zarówno podczas letnich wędrówek jak i podczas przebywania w domu. Dzięki innowacyjnej formie produkt wytwarza przyjemną aurę zapachową i jest praktyczny i łatwy w użyciu. Wystarczy tylko włożyć opaskę na nadgarstek lub przyczepić do ubrania lub wózka. Dodatkowym atutem olejku Citronella jest fakt, że jego zapachu nie lubią komary. Opaska Mosbito działa przez okres 5 dni bez ciągłego smarowania, spryskiwania lub stosowania innych środków. Zastosowanie naturalnych olejków sprawia, że produkt może być używany przez dzieci.
Wystarczy włożyć opaskę na nadgarstek lub przyczepić do ubrania czy wózka. "*

 
W aptece znajdziemy również całą gamę preparatów dla dorosłych i starszych dzieci. A czym się kierować przy wyborze? Składem! Dobry środek odstraszający komary powinien zawierać substancję pod nazwą DEET. Była ona używana już podczas wojny w Wietnamie do ochrony amerykańskich żołnierzy. Wiele badań potwierdziło, że środki przeciwko komarom z deet są najskuteczniejsze.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
*opis producenta
 

1 komentarz:

  1. Świetny poradnik. Już wiem co stosować :) Biegnę do apteki :)
    Pozdrawiam serdecznie
    Ola

    OdpowiedzUsuń