wtorek, 21 maja 2013

komary cz. III

A teraz czas na ochronę, domu i ogrodu. W tym przypadku również nie jesteśmy bezbronni. Mamy do wyboru wiele metod, naturalnych i chemicznych.
To może zacznijmy od naturalnych.
Mieszkanie.
Na pierwszym miejscu moskitiery!
Najlepsze na ramkach.

drzwiowe
 
okienne
 
a nawet z wyjściem dla zwierząt
 
 
 
I te chemiczne, czyli przede wszystkim elektryczne cuda do kontaktu na ciecz lub wkłady. Bardzo skuteczne, juz po chwili krwiopijcy spadają na podłogę. I wszystko przy otwartym oknie. Wada? A i owszem jest! W pomieszczeniu nie mogą przebywać małe dzieci i zwierzęta.
 
Olejki eteryczne i kadzidełka (również na zewnątrz)
 
 
I tu płynnie przechodzimy do ochrony na zewnątrz.
Siedzimy sobie na tarasie, grill, piwko i .... banda krwiopijców.
Najlepiej sprawdza się zrobienie szerokiej bariery ochronnej wokół chronionego terenu przez rozpryskanie repelentu (1 litr kosztuje około 30zł i starcza na teren rzędu 500m2 zapewniając ochronę na blisko miesiąc)
O roslinach pisałam juz wcześniej.
Mamy do dyspozycji również wszelkiego rodzaju świece, spirale i lampy owadobójcze.
  • pałeczki -jedna pałeczka zabezpiecza ok. 15 m².
  •  
  • spirala - żarząca się spirala zapewnia kilkugodzinną ochronę przed różnymi owadami  
 
  • lampy owadobójcze - światło UV zwbia owady i je zabija
 
A ponizej przedstawiam pułapkę na komary, muchy, meszki, osy i szerszenie. Ekologiczna i skuteczna.



Jest to dość uniwersalny sposób na komary i inne owady! Jeśli do środka wlejemy np. wodę i wino, lub wrzucimy psujący się owoc to stworzymy doskonałą pułapkę na muszki-owocówki. Jeśli natomiast tylko słodką wodę, syrop to będzie pułapka na osy i szerszenie.

 
 
 
 
 
 
 

komary cz.II

A jakie są możliwości zabezpieczenia siebie?

Sposoby naturalne.
Wiele osób chwali skuteczność domowych sposobów, większość z nich polega na nacieraniu się np:
  • olejkiem waniliowym (aromat do ciast)
  • cebulą (dobra na ukąszenia)
  • goździkami (woda goździkowa: 100 g suszonych na słońcu kwiatów goździków zalać w termosie litrem wrzącej wody. Termos zamknąć, kilka razy potrząsnąć i nie otwierać przez 6—7 godzin)
  • sok z liści bazylii
  • odrobiną olejku anyżowego.
  • waleriana
  • kamfora
  • liście orzecha włoskiego
  • zapach olejku cytronellowego (cytrusowa nuta zapachowa)
  • olejek paczulowy (Pogostemon pachouli)
  • olejek mięty pieprzowej (Mentha piperita L)
  • oprócz różnych środków warto stać się jak najmniej widoczną i najmniej atrakcyjną ofiarą dla komarów, zasada jest prosta - utrudnić sensorom komarów wykrycie nas, warto więc być pachnącym i pozbyć się własnego zapachu, nie pocić się, ubrać się jasno, najlepiej tak aby nasze zapachy przez nasze ubranie nie ulatniały się, jednocześnie aby było na tyle grube (wypchane powietrzem) aby nawet jeśli komar zaatakuje nie dał rady nas ukłuć, wtedy też wszelkie środki odstraszające wymienione tutaj będą znacznie skuteczniejsze
  • nie trzeba się niczym nacierać jeśli zastosujemy żywą przynętę, zwłaszcza w podróżach - zwykle jest to osoba o zapachu najbardziej odpowiadającym miejscowym komarom (można ją poznać po tym, że zwykle najbardziej narzeka na komary, ma najwięcej ukąszeń (nakłuć) i pierwsza je zauważa!), wtedy komary wariują na jej punkcie innym dając spokój - jak duży spokój, zależy od położenia przynęty - nie może być za blisko innych, ani za daleko... oraz najważniejsze: atrakcyjności jej zapachu, aby go wzmocnić żywa przynęta powinna się pocić:-)
Środki na komary powinny być także bezpieczne w połączeniu ze słońcem. Dlatego lepiej zrezygnować z olejków z owoców cytrusowych, które działają fotouczulająco.
 
Na stronie poniżej znajdują się receptury na domowe preparaty przeciwko komarom
 
 
 
A co dla dzieci?
 Najbezpieczniejsze środki to te kupione w aptece, przeznaczone dla konkretnej grupy wiekowej. I tu też możemy znależć naturalne preparaty. Plastry i opaski nasączone olejkiem citronella. Pamietajmy aby nie kupować takich środków na bazarach, czy w sklepach "po 5 zł."
Polecam serię Mosbito Natura.
"Opaska wydziela zapach olejku Citronella, dzięki czemu zapewnia komfort zarówno podczas letnich wędrówek jak i podczas przebywania w domu. Dzięki innowacyjnej formie produkt wytwarza przyjemną aurę zapachową i jest praktyczny i łatwy w użyciu. Wystarczy tylko włożyć opaskę na nadgarstek lub przyczepić do ubrania lub wózka. Dodatkowym atutem olejku Citronella jest fakt, że jego zapachu nie lubią komary. Opaska Mosbito działa przez okres 5 dni bez ciągłego smarowania, spryskiwania lub stosowania innych środków. Zastosowanie naturalnych olejków sprawia, że produkt może być używany przez dzieci.
Wystarczy włożyć opaskę na nadgarstek lub przyczepić do ubrania czy wózka. "*

 
W aptece znajdziemy również całą gamę preparatów dla dorosłych i starszych dzieci. A czym się kierować przy wyborze? Składem! Dobry środek odstraszający komary powinien zawierać substancję pod nazwą DEET. Była ona używana już podczas wojny w Wietnamie do ochrony amerykańskich żołnierzy. Wiele badań potwierdziło, że środki przeciwko komarom z deet są najskuteczniejsze.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
*opis producenta
 

poniedziałek, 20 maja 2013

sposoby na komary cz.I

Pogoda sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Niestety przebywając w ogrodzie skazani jesteśmy na różnego rodzaju insekty uprzykrzające relaks.
Nie jesteśmy jednak bezbronni.
Mamy do dyspozycji kilka sposobów.
Naturalne:
Jedną z najbardziej znanych i z powodzeniem stosowanych jest roślina o łacińskiej nazwie Plectranthus, a potocznie nazwana komarzycą.
Komarzyca jest rośliną zielną, charakteryzującą się zwisającymi pędami, na których osadzone są owalne, karbowane liście. Długość pędów może sięgać nawet 200 cm, ale zazwyczaj są krótsze. 


 
 
Kocimiętka
Bylina osiągająca od 35-40 cm wysokości. Kwitnie dość długo, od lipca do września. Kocimiętka tworzy gęste zarośla i wydziela zapach, którego komary nie znoszą.
 

 
 
Jednak musimy uważać, bo grozi nam najazd pijanych kotów z całej okolicy ;)
 
 
 
Mirt
 Jest wiecznie zielonym krzewem, o niewielkich, skórzastych liściach uprawianym u nas jako roślina doniczkowa. Po roztarciu, liście uraczą nas miłym zapachem. Okres kwitnienia tej rośliny trwa od maja do lipca. W tym okresie pokrywa się licznymi, białymi kwiatami które wyrastają z kątów liści. Z czasem przemieniają się w niebieskie lub białe jagody, które są jadalne. Mirt uprawiany w naszych warunkach osiąga 30-100 cm.

Lubi miejsce słoneczne lub półcieniste. Lato może spędzać na zewnątrz. Odpowiada mu próchniczne, lekko kwaśne, wilgotne podłoże. Dobrze znosi cięcie, więc można go formować. Rozmnaża się go z sadzonek pędowych.




Bazylia, mięta pieprzowa, szałwia.





Lawenda
Bardzo aromatyczna roślina o pięknych, fioletowych kwiatach. Kwiaty można suszyć i wieszać w szafach w materiałowych woreczkach. Dzięki temu nasze ubrania będą pięknie pachniały, a w dodatku zapach będzie odstraszał mole.



Bodziszek (geranium)
Bardzo ozdobna bylina o różnokolorowych kwiatach w zależności od odmiany. Kwitnie od maja do czerwca. Ma bardzo ozdobne liście, które zmieniają jesienią przebarwiają się na złoto, a potem na czerwono.
 
Pelargonia pachnąca
Nazywana jest też anginką. To wieloletni półkrzew uprawiany u nas jako roślina doniczkowa i balkonowa podobnie jak inne pelargonie. może osiągać metr wysokości. Jej liście są lekko owłosione i pachnące przy dotyku. Drobne fioletowe kwiaty pojawiają się latem. Lubi miejsca słoneczne i próchniczne, umiarkowanie wilgotne podłoże. Rozmnaża się ją przez sadzonki pędowe.
 
 
Surmia bigoniowa
Surmia bigoniowa nazywana również katalpą to drzewo charakteryzujące się bardzo dużymi, sercowatymi i soczyście zielonymi liśćmi. Niektóre odmiany mają koronę o kształcie kuli, która tworzy się sama bez przycinania. Katalpa to duże drzewo osiągające nawet 15 metrów. Niektóre odmiany są jednak mniejsze i nadają się nawet do małych ogrodów.
 
 

 
 
informacje zaczerpnięte ze stron: