czwartek, 20 czerwca 2013

urodziny dziecka cz. IV




To już ostatnia odsłona urodzinowego poradnika. Zaproponuję Wam urządzenie przyjęcia w ... domu lub ogrodzie. Trzeba temu poświęcić mnóstwo czasu, ale z pewnościa i satysfakcja będzie ogromna.
Zachęcam do zaangażowania w zabawę rodziców i opiekunów małych gości.
Pierwszy krok to wybranie tematu przewodniego. Następnie ...
Zaproszenia
Można znaleźć mnóstwo gotowych zaproszeń do wydrukowania w internecie, kupić gotowe (1-3zł/szt.), lub zrobić samodzielnie. A co napisać? Oto kilka przykładowych tekstów.
przyjęcie baletnicy
“Przyłącz się do uroczystych tańców wraz z innymi baletnicami z okazji..... urodzin.....................!
Uroczyste powitanie baletnic wraz z uroczystym bankietem odbędzie się na ulicy....................................... i rozpocznie się o godzinie.............................
Prosimy o potwierdzenie do dnia ................................pod numerem telefonu: .......................
Przygotuj się na najwspanialsze przyjęcie w swoim życiu"
 
Hello Kitty




“.........................ma ................. urodzinki!
Będą gry, muzyka i ciasteczka – wręcz wymarzona zabawa dla Kitty koteczka!
Przyjęcie odbędzie się w ................... na ulicy…………………………………………o godzinie........................"
 
Wróżki
"Odkryj zaczarowany Świat, gdzie wróżki tańczą i śpiewają przy blasku świetlików.
Aby przenieść się w to magiczne miejsce, przyjdź na urodziny............................. , w którym fantastyczna zabawa będzie trwać bez przerwy!

Zapraszamy dnia...........................o godzinie...............................
Miejsce:......................................"
 
Dinozaury
 
“Uwaga, Uwaga!
Najsłynniejszy archeolog……………………. odkrywa Dinozaury w ………………….!
Aby dowiedzieć się więcej – zapraszamy na nasze miejsce odkrywki!
Adres: ……..……….……………………….
Godzina:………………….
Prosimy o potwierdzenie do dnia ……………………………pod numerem telefonu:…………………………………"
 
Auta
 
"Bruuum, bruuum, bruumm,
Odpalaj swoje auto i nie ściągaj nogi z gazu,
Ruszaj ile sił, gnaj na urodziny od razu!
Nie spóźnij się, czekamy na Ciebie dnia ...................................o godzinie…………
W domu na ulicy……………………………………………”
 
 
Kolejnym etapem są dekoracje. Garść inspiracji :)
 
             
 
 
 
 
 
 
 
Przygotuj menu atrakcyjne dla dzieci, niech bedzie pysznie i kolorowo.
 
 
 
 

 
 






 
 
 A teraz kilka inspiracji tortowych :)
 


 
 A po torciku zabawy. Postaraj się nawiązać do tematu przewodniego imprezy.
Baletnice
Baletowy taniec zamrażaniec
Puść znaną muzykę, która kojarzy się z baletem, może to być np. „Jezioro Łabędzie”, „Dziadek do Orzechów” lub „Romeo i Julia”. Przerwij na chwilę muzykę. Dziecko, które się poruszy odpada z gry, ale jednocześnie będzie przerywało muzykę innym dzieciom. Nie zapomnij o małej nagrodzie dla zwycięzcy!

Jak tanczą baletnice?
Zbierz dzieci w kółko. Puść znaną muzykę, która kojarzy się z baletem, może to być np. „Jezioro Łabędzie”. Zapytaj jak tańczą baletnice? Kiedy dziecko wymieni, z czym kojarzy mu się taniec baletnicy, poproś, aby zatańczyło, a pozostałe dzieci niech zatańczą razem z nią. Daj szansę, każdemu dziecku uczestnictwa w tej grze i pokazanie ruchów.

Łatwa lekcja baletu z szarfą
 Możesz nauczyć dzieci podstawowych ruchów baletowych tak, aby mogły dać małe przedstawienie dla rodziców. Podaruj każdemu dziecku szarfę (kawałek tasiemki (nie za długiej) zawiązanej na patyczku). Jeśli dzieci nie są przebrane podaruj również małe spódniczki. Włącz muzykę i pokaż im kilka ruchów: stanie na paluszkach, obrót z raczkami do góry, wywijanie szarfą itp. Nie ćwiczcie za długo, aby dzieci się nie zniechęciły.
 
 
Wróżki
 
Zdjęcie z wróżką
Gdy Goście wchodzą do Twojego domu/mieszkania po czerwonym dywanie zrób każdemu dziecku zdjęcie z solenizantką. Poproś kogoś z rodziny, aby robił bąbelki w trakcie (lub ustaw automatyczną maszynkę do robienia bąbelków) i posypywał dzieci „magicznym pyłem”. Takie zdjęcie będzie niesamowitą pamiątką dla wszystkich Gości, którą później będziesz mogła/mógł wysyłać dzieciom po zakończeniu przyjęcia.
 
Przyczep gwiazdkę
Na dużej kartce papieru narysuj kształt różdżki i pomaluj na różowo lub zielono. Powycinaj kilka gwiazdek z białego brystolu (po jednej dla każdego dziecka) i owiń folią aluminiową (złotkiem). Do każdej gwiazdki przyczep dwustronną taśmę klejącą. Zakryj oczy każdemu dziecku, okręć go 3 razy i każ przyczepić gwiazdkę jak najbliżej różdżki. Kto przyczepi gwiazdkę najbliżej - wygrywa małą nagrodę. Podobnie można bawić się w „Przyczep skrzydełka wróżce”.

Szukanie magicznego pyłu
Do małych torebek z organzy lub innego materiału powkładaj malutkie zabawki i wsyp trochę “magicznego pyłu” (brokatu). Zwiąż tasiemką lub wstążką. Pochowaj paczuszki w ogrodzie lub w domu i poproś dzieci, żeby ich poszukały.

Podwieczorek dzwoneczka
Weź duży zabawkowy czajniczek lub filiżankę i wsadź do niego cukierki lub inne różowe słodycze. Posadź dzieci w kółku. Puść muzykę. Poproś dzieci, aby podawały sobie czajniczek po kolei, a kiedy muzyka przestanie grać - jedno z dzieci może poczęstować się cukierkiem. Daj szansę na poczęstunek każdemu dziecku.

 
Dinozaury

Rzut kośćmi dinozaura
Ustaw duży słoik lub pojemnik w niedużej odległości od dzieci. Daj każdemu dziecku po 3 piłeczki i poproś, aby postarały się je wrzucić do środka słoika.

Polowanie na jaja dinozaurów 
Kup w sklepie plastycznym kilka jajek do decoupage. Pochowaj jaja w ogrodzie lub w domu i poproś dzieci, żeby każde znalazło jedno. 
Miejsce odkrywki archeologicznej 
Pochowaj małe figurki dinozaurów, stare monety lub kości w piaskownicy lub dużym pojemniku z piaskiem. Ozdób piaskownicę/pudełko liśćmi, trawą lub gałązkami. Daj każdemu dziecku plastikową łopatkę, wiaderko i pędzelek. Pozwól dzieciom kopać tak długo, aż znajdą “skarby”. Rób zdjęcia, które po zakończeniu urodzin będziesz mogła/mógł wsadzić w papierową ramkę i wysłać każdemu dziecku, jako pamiątkę ze wspaniałej odkrywki.

Auta
 
Rzucanie do celu
Postaraj popytać się w warsztacie samochodowym o starą oponę – oni je i tak wyrzucają, więc nie powinno być kłopotu z pozytywną odpowiedzią. Przygotuj 5 woreczków wypełnionych suchą fasolą lub wypełnij białe skarpetki suchym grochem i zepnij mocno gumką. Zaznacz dokładnie miejsce skąd dzieci będą rzucać woreczki. Ten, kto trafi najwięcej woreczków do środka opony - wygrywa małą nagrodę.

Toczenie opony
Do tej zabawy potrzebne jest sporo miejsca. Podziel dzieci na małe drużyny. Zaznacz start i metę i poproś drużyny, aby ścigały się tocząc oponę do mety i z powrotem - dzieci muszą sobie podawać oponę przy powrocie. Dla utrudnienia zadania możesz rozstawić pachołki jako przeszkody, które dzieci musza ominąć. Dzieci mogą wykonać zadanie jeden raz lub kilka razy. Rozpocznij wyścig machając zieloną flagą a zakończ machając flagą w kratkę!

Kilka innych zabaw

Kolorowe kąty
Przed rozpoczęciem zabawy powieś w każdym kącie pokoju balony w innym kolorze, każdy kąt to inny kolor. W czasie zabawy gra muzyka a dzieci chodzą po pokoju w jej rytm. Gdy muzyka przestaje grać, wołasz np. „czerwony" i wszystkie dzieci musza pobiec do odpowiedniego miejsca.


Wykonaj polecenie balonika
Przygotuj wcześniej małe baloniki (3 x więcej niż liczba uczestników zabawy), do każdego włóż małą karteczkę z nazwą przedmiotu, zwierzątka lub zawodu (dla mniejszych dzieci mogą być proste rysunki) i nadmuchaj je.
Podczas zabawy każde dziecko kolejno losuje jeden balonik, rozdeptuje je z hukiem, czyta hasło i pokazuje je na migi. Pozostałe dzieci muszą odgadnąć hasło. Dziecko, które zrobi to pierwsze dostaje drobną nagrodę np. cukierek.

Kogo brakuje?
Wypraszamy ochotnika za drzwi, z pozostałych w pokoju jedno dziecko chowa sie za parawanem z koca, kanapą, zasłonką itp. Wołamy wyproszonego, który musi szybko zorientowac sie, kogo brakuje.

Farma dla zwierząt
Każdemu dziecku przydzielamy rolę jakiegoś zwierzątka: krowy, konika, kurczaczka, kotka. Potem opowiadamy historyjkę o życiu na farmie. Kiedy padnie nazwa danego zwierzęcia, dziecko, które dostało jego rolę, naśladuje odgłosy wydawane przez to stworzenie. Im częściej pojawiają się znajome nazwy tym lepsza zabawa.

Taniec z balonikami
W czasie zabawy gra muzyka a dzieci dobrane parami tańczą trzymajac miedzy soba nadmuchany balonik. Mogą trzymać balon między głowami lub brzuszkami (młodsze dzieci). Wygrywa para która tańczy najdłużej. Aby utrudnić nieco zabawę możesz dobrać dość szybka muzykę.

Smaki
Na tacy przygotuj malutkie kawałeczki różnych produktów spożywczych (warzywa, owoce, ser, herbatniki, czekolada itp.) i przykryj wszystko ściereczką aby nie było nic widać. Dzieci kolejno podchodzą, zakrywają oczy i dostają jeden kęs do spróbowania. Uczaetnicy zbawy muszą zgadnąć co jedzą.

Wspólna bajka
Jest to dobra zabawa kiedy dzieci są już zmęczone innymi konkursami. Siadamy w kręgu i zaczynamy opowieść, np. „pewnego dnia mała pszczółka...". Dziecko, które siedzi obok, snuje opowieść dalej. Kolejne dzieci kontynuują bajkę. Z takiej mieszaniny pomysłów wychodzą często niezwykle ciekawe historyjki.

.
Dorysowanka
Do tej zabawy potrzebne będą kartki z bloku i flamastry. Pierwszy uczestnik zabawy rysuje głowę dowolnej postaci u góry kartki i zgina ją tak, aby kolejny uczestnik nie widział tego rysunku. Pod zagięciem kolejne dziecko rysuje dalszy fragment i też zgina kartkę. I tak po kolei, aż ostatni uczestnik skończy rysunek. W ten sposób powstają bardzo śmieszne postaci np. chłopiec ma tułów bociana, nogi żyrafy i do tego buty na obcasach.


Złap i powiedz
Uczestnicy zabawy ustawiają się w kole. Jedna osoba staje w środku i po kolei rzuca piłkę do każdego, mówiąc np. „kolor na N", „miasto na W", „zwierzę na P". Trzeba złapać piłkę i szybko odpowiedzieć np. „niebieski", „Warszawa", „pies". Jeżeli to się komuś nie uda, prowadzący rzuca piłkę wysoko w górę i ten, kto ja złapie, wchodzi do kółka i zaczyna kierować zabawą.


Warto ustawić też stoły z kredkami i kolorowankami dla dzeci które z jakis powodów nie bedą uczestniczyć w zabawach.









Literatura:
"Przyjęcia dla dzieci" red. Krystyna Niecikowska-Jastrzębska, Warszawski Dom Wydawniczy
"W co sie bawić" opr. Taciej Mutak, AW Morex

wtorek, 18 czerwca 2013

urodziny dziecka cz.III

Tym razem zaproponuję coś dla osób które szukają czegoś wyjątkowego.

Urodziny na basenie
Oferta jest przeznaczona dla dzieci 7-15 lat i składa się z trzech części: na basenie, na sali gimnastycznej i posiłek z dyskoteką na małej sali konferencyjnej.
Wszystko trwa w sumie 3 godziny. Dziećmi zajmują się ratownicy i instruktorzy.
Przybliżony koszt do 30 gości - 1600 zł (Warszawa)
Podobna zabawa poza stolicą to koszt 600 zł (Wrocław)z poczęstunkiem i animatorem.


 

ZOO
Ogrody zoologiczne też wychodzą z ofertą urodzinową, jednak nie wszystkie się tym chwalą.
Przykładowa oferta Wrocławia
Pakiet Urodziny w ZOO obejmuje:
  • całodzienną przygodę w ZOO,
  • wejściówki dla Dzieci i dorosłych,
  • spacer po ZOO,
  • zdrowy poczęstunek,
  • kolorowe zabawy z animatorami 
  • pomysłowe gry i konkursy,
  • zabawy z kolorową Chustą Klanza. Przygoda czeka !
Oprócz tego przejażdżki na kucykach, malowanie twarzy, kartonowe zabawki edukacyjne i wiele innych.
Koszt 770 zł + wejściówki 12zł./dziecko
 
 
 
Teatr
 Urodziny zaczynają się od wizyty za kulisami i w pracowniach teatralnych, pod opieką aktorów. Zwiedzanie teatru połączone jest z lekcją teatralną, każdorazowo dostosowaną do wieku dzieci.
Nastepnie pierwszy, samodzielny występ na scenie.
Poczęstunek w kawiarni teatralnej (soczek i czekolada dla każdego dziecka oraz szampan bezalkoholowy dla grupy).
 A na koniec zabawy... spektakl (zależnie od repertuaru), podczas którego mały jubilat i jego goście zobaczą aktorów, z którymi zaprzyjaźnią się podczas przyjęcia.
Dla uczestników przyjęcia zapewnione są honorowe miejsca, w pierwszych rzędach. Podczas spektaklu dorośli mogą towarzyszyć dzieciom lub spędzić czas w kawiarni teatralnej.
Koszt urodzin - 45 zł od osoby. (oferta Teatru Dzieci Zagłębia)





 

poniedziałek, 17 czerwca 2013

urodziny dziecka cz. II

A co jeśli organizujemy urodziny na które zostają zaproszone nie tylko dzieci ale również rodzina? Dobrym rozwiązaniem jest przyjęcie w restauracji. Znalazłam kilka lokali które organizują takie imprezy. Trzeba jednak zwrócić szczególna uwagę czy lokal jest przystosowany dla małych gości. Najlepiej by było gdyby część w której świętujemy była oddzielona od przypadkowych gości restauracji, a także musi być zapewnione miejsce gdzie dzieci bedą mogły sie swobodnie bawić, nie zapominajmy, że świętujemy urodziny dziecka.
Dodatkowo kilka restauracji ma w ofercie animatorów którzy zorganizuja zabawę dzieciom, podczas kiedy dorośli będą mogli spokojnie zjeść posiłek i porozmawiać.
A oto przykładowa oferta jednej z Warszawskich restauracji. Lokal jest doskonale przygotowany na kinderbale, dysponują własnym placykiem zabaw, oferują opiekę animatora, specjalne menu, dekoracje itd.
http://www.weselawilanow.pl/app/download/5785523573/Oferta+Kinderbale.pdf








 


urodziny dziecka cz. I

Zbliża się dzień urodzin Twojego dziecka, a Ty nie wiesz jak zagospodarować ten dzień? Przedstawię Ci kilka możliwości, w zależności od budżetu, wieku dzieci, czasu itd.  wybierzesz coś dla siebie.




Nieśmiertelne kulki.
Możemy zorganizować zabawę w centrum zabaw dla dzieci. Koszt takiej imprezy zależy od ilości gości, długości zabawy itd. Pakiet podstawowy to pomieszczenie ze stołem na przekąski i bilety dla uczestników.
wynajęcie małej salki ze stołem (2godziny) to koszt 100-150 zł.
każdy gość 19-27 zł. (w zależności od dnia tygodnia, weekend najdroższy)

Dodatkowo możemy wykupić:
  • menu urodzinowe 6-15 zł/os.
  • zastawa stołowa papierowa
               biała 2zł/os.
               kolorowa 4 zł/os.
  • tort
              zwykły 42-65 zł. za kilogram
              bajkowy od  124 zł. za kilogram (najmniejszy 2 kg.)
  • zaproszenia 1-2 zł. sztuka
 
Fajną opcją jest zabawa z animatorem, osobą która pokieruje zabawą. Dzieci nie biegają bezmyślnie po sali tylko bawią się według wcześniej wybranego scenariusza np.
Mały świat wróżek. Dla dzieci do 6 roku życia przygotowaliśmy wróżkowe przyjęcie urodzinowe. Przeniesiemy się do zaczarowanej krainy, w której będziemy dekorować ciasteczka, zrobimy własne magiczne różdżki, będziemy malować buzie. *
Piraci z Karaibów. Wiecie, że kiedyś tam w zamierzchłych latach na morzach i oceanach grasowali piraci. Płynęli swoimi łajbami i żyło im się bardzo wesoło. A może Wy macie ochotę na zabawę w piratów? Najpierw przygotujemy sobie czapkę piracką, koniecznie przepaskę na oko, miecz piracki i papugę. Potem naszą łajbą wyruszymy w poszukiwanie skarbów czyli przyjęcia urodzinowego. *
 
Koszt takiej dwugodzinnej zabawy to: sala 110 zł. i 22-29 zł/os.
 
Dla starszych dzieci może być paintball laserowy w małpim gaju, urodziny disco, Monster High, lub urodziny artystyczne - ceramiczne, decoupage itd.

 
 
 *opisy pochodzą ze strony http://www.alefun.pl/

wtorek, 21 maja 2013

komary cz. III

A teraz czas na ochronę, domu i ogrodu. W tym przypadku również nie jesteśmy bezbronni. Mamy do wyboru wiele metod, naturalnych i chemicznych.
To może zacznijmy od naturalnych.
Mieszkanie.
Na pierwszym miejscu moskitiery!
Najlepsze na ramkach.

drzwiowe
 
okienne
 
a nawet z wyjściem dla zwierząt
 
 
 
I te chemiczne, czyli przede wszystkim elektryczne cuda do kontaktu na ciecz lub wkłady. Bardzo skuteczne, juz po chwili krwiopijcy spadają na podłogę. I wszystko przy otwartym oknie. Wada? A i owszem jest! W pomieszczeniu nie mogą przebywać małe dzieci i zwierzęta.
 
Olejki eteryczne i kadzidełka (również na zewnątrz)
 
 
I tu płynnie przechodzimy do ochrony na zewnątrz.
Siedzimy sobie na tarasie, grill, piwko i .... banda krwiopijców.
Najlepiej sprawdza się zrobienie szerokiej bariery ochronnej wokół chronionego terenu przez rozpryskanie repelentu (1 litr kosztuje około 30zł i starcza na teren rzędu 500m2 zapewniając ochronę na blisko miesiąc)
O roslinach pisałam juz wcześniej.
Mamy do dyspozycji również wszelkiego rodzaju świece, spirale i lampy owadobójcze.
  • pałeczki -jedna pałeczka zabezpiecza ok. 15 m².
  •  
  • spirala - żarząca się spirala zapewnia kilkugodzinną ochronę przed różnymi owadami  
 
  • lampy owadobójcze - światło UV zwbia owady i je zabija
 
A ponizej przedstawiam pułapkę na komary, muchy, meszki, osy i szerszenie. Ekologiczna i skuteczna.



Jest to dość uniwersalny sposób na komary i inne owady! Jeśli do środka wlejemy np. wodę i wino, lub wrzucimy psujący się owoc to stworzymy doskonałą pułapkę na muszki-owocówki. Jeśli natomiast tylko słodką wodę, syrop to będzie pułapka na osy i szerszenie.

 
 
 
 
 
 
 

komary cz.II

A jakie są możliwości zabezpieczenia siebie?

Sposoby naturalne.
Wiele osób chwali skuteczność domowych sposobów, większość z nich polega na nacieraniu się np:
  • olejkiem waniliowym (aromat do ciast)
  • cebulą (dobra na ukąszenia)
  • goździkami (woda goździkowa: 100 g suszonych na słońcu kwiatów goździków zalać w termosie litrem wrzącej wody. Termos zamknąć, kilka razy potrząsnąć i nie otwierać przez 6—7 godzin)
  • sok z liści bazylii
  • odrobiną olejku anyżowego.
  • waleriana
  • kamfora
  • liście orzecha włoskiego
  • zapach olejku cytronellowego (cytrusowa nuta zapachowa)
  • olejek paczulowy (Pogostemon pachouli)
  • olejek mięty pieprzowej (Mentha piperita L)
  • oprócz różnych środków warto stać się jak najmniej widoczną i najmniej atrakcyjną ofiarą dla komarów, zasada jest prosta - utrudnić sensorom komarów wykrycie nas, warto więc być pachnącym i pozbyć się własnego zapachu, nie pocić się, ubrać się jasno, najlepiej tak aby nasze zapachy przez nasze ubranie nie ulatniały się, jednocześnie aby było na tyle grube (wypchane powietrzem) aby nawet jeśli komar zaatakuje nie dał rady nas ukłuć, wtedy też wszelkie środki odstraszające wymienione tutaj będą znacznie skuteczniejsze
  • nie trzeba się niczym nacierać jeśli zastosujemy żywą przynętę, zwłaszcza w podróżach - zwykle jest to osoba o zapachu najbardziej odpowiadającym miejscowym komarom (można ją poznać po tym, że zwykle najbardziej narzeka na komary, ma najwięcej ukąszeń (nakłuć) i pierwsza je zauważa!), wtedy komary wariują na jej punkcie innym dając spokój - jak duży spokój, zależy od położenia przynęty - nie może być za blisko innych, ani za daleko... oraz najważniejsze: atrakcyjności jej zapachu, aby go wzmocnić żywa przynęta powinna się pocić:-)
Środki na komary powinny być także bezpieczne w połączeniu ze słońcem. Dlatego lepiej zrezygnować z olejków z owoców cytrusowych, które działają fotouczulająco.
 
Na stronie poniżej znajdują się receptury na domowe preparaty przeciwko komarom
 
 
 
A co dla dzieci?
 Najbezpieczniejsze środki to te kupione w aptece, przeznaczone dla konkretnej grupy wiekowej. I tu też możemy znależć naturalne preparaty. Plastry i opaski nasączone olejkiem citronella. Pamietajmy aby nie kupować takich środków na bazarach, czy w sklepach "po 5 zł."
Polecam serię Mosbito Natura.
"Opaska wydziela zapach olejku Citronella, dzięki czemu zapewnia komfort zarówno podczas letnich wędrówek jak i podczas przebywania w domu. Dzięki innowacyjnej formie produkt wytwarza przyjemną aurę zapachową i jest praktyczny i łatwy w użyciu. Wystarczy tylko włożyć opaskę na nadgarstek lub przyczepić do ubrania lub wózka. Dodatkowym atutem olejku Citronella jest fakt, że jego zapachu nie lubią komary. Opaska Mosbito działa przez okres 5 dni bez ciągłego smarowania, spryskiwania lub stosowania innych środków. Zastosowanie naturalnych olejków sprawia, że produkt może być używany przez dzieci.
Wystarczy włożyć opaskę na nadgarstek lub przyczepić do ubrania czy wózka. "*

 
W aptece znajdziemy również całą gamę preparatów dla dorosłych i starszych dzieci. A czym się kierować przy wyborze? Składem! Dobry środek odstraszający komary powinien zawierać substancję pod nazwą DEET. Była ona używana już podczas wojny w Wietnamie do ochrony amerykańskich żołnierzy. Wiele badań potwierdziło, że środki przeciwko komarom z deet są najskuteczniejsze.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
*opis producenta
 

poniedziałek, 20 maja 2013

sposoby na komary cz.I

Pogoda sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Niestety przebywając w ogrodzie skazani jesteśmy na różnego rodzaju insekty uprzykrzające relaks.
Nie jesteśmy jednak bezbronni.
Mamy do dyspozycji kilka sposobów.
Naturalne:
Jedną z najbardziej znanych i z powodzeniem stosowanych jest roślina o łacińskiej nazwie Plectranthus, a potocznie nazwana komarzycą.
Komarzyca jest rośliną zielną, charakteryzującą się zwisającymi pędami, na których osadzone są owalne, karbowane liście. Długość pędów może sięgać nawet 200 cm, ale zazwyczaj są krótsze. 


 
 
Kocimiętka
Bylina osiągająca od 35-40 cm wysokości. Kwitnie dość długo, od lipca do września. Kocimiętka tworzy gęste zarośla i wydziela zapach, którego komary nie znoszą.
 

 
 
Jednak musimy uważać, bo grozi nam najazd pijanych kotów z całej okolicy ;)
 
 
 
Mirt
 Jest wiecznie zielonym krzewem, o niewielkich, skórzastych liściach uprawianym u nas jako roślina doniczkowa. Po roztarciu, liście uraczą nas miłym zapachem. Okres kwitnienia tej rośliny trwa od maja do lipca. W tym okresie pokrywa się licznymi, białymi kwiatami które wyrastają z kątów liści. Z czasem przemieniają się w niebieskie lub białe jagody, które są jadalne. Mirt uprawiany w naszych warunkach osiąga 30-100 cm.

Lubi miejsce słoneczne lub półcieniste. Lato może spędzać na zewnątrz. Odpowiada mu próchniczne, lekko kwaśne, wilgotne podłoże. Dobrze znosi cięcie, więc można go formować. Rozmnaża się go z sadzonek pędowych.




Bazylia, mięta pieprzowa, szałwia.





Lawenda
Bardzo aromatyczna roślina o pięknych, fioletowych kwiatach. Kwiaty można suszyć i wieszać w szafach w materiałowych woreczkach. Dzięki temu nasze ubrania będą pięknie pachniały, a w dodatku zapach będzie odstraszał mole.



Bodziszek (geranium)
Bardzo ozdobna bylina o różnokolorowych kwiatach w zależności od odmiany. Kwitnie od maja do czerwca. Ma bardzo ozdobne liście, które zmieniają jesienią przebarwiają się na złoto, a potem na czerwono.
 
Pelargonia pachnąca
Nazywana jest też anginką. To wieloletni półkrzew uprawiany u nas jako roślina doniczkowa i balkonowa podobnie jak inne pelargonie. może osiągać metr wysokości. Jej liście są lekko owłosione i pachnące przy dotyku. Drobne fioletowe kwiaty pojawiają się latem. Lubi miejsca słoneczne i próchniczne, umiarkowanie wilgotne podłoże. Rozmnaża się ją przez sadzonki pędowe.
 
 
Surmia bigoniowa
Surmia bigoniowa nazywana również katalpą to drzewo charakteryzujące się bardzo dużymi, sercowatymi i soczyście zielonymi liśćmi. Niektóre odmiany mają koronę o kształcie kuli, która tworzy się sama bez przycinania. Katalpa to duże drzewo osiągające nawet 15 metrów. Niektóre odmiany są jednak mniejsze i nadają się nawet do małych ogrodów.
 
 

 
 
informacje zaczerpnięte ze stron: