czwartek, 20 czerwca 2013

urodziny dziecka cz. IV




To już ostatnia odsłona urodzinowego poradnika. Zaproponuję Wam urządzenie przyjęcia w ... domu lub ogrodzie. Trzeba temu poświęcić mnóstwo czasu, ale z pewnościa i satysfakcja będzie ogromna.
Zachęcam do zaangażowania w zabawę rodziców i opiekunów małych gości.
Pierwszy krok to wybranie tematu przewodniego. Następnie ...
Zaproszenia
Można znaleźć mnóstwo gotowych zaproszeń do wydrukowania w internecie, kupić gotowe (1-3zł/szt.), lub zrobić samodzielnie. A co napisać? Oto kilka przykładowych tekstów.
przyjęcie baletnicy
“Przyłącz się do uroczystych tańców wraz z innymi baletnicami z okazji..... urodzin.....................!
Uroczyste powitanie baletnic wraz z uroczystym bankietem odbędzie się na ulicy....................................... i rozpocznie się o godzinie.............................
Prosimy o potwierdzenie do dnia ................................pod numerem telefonu: .......................
Przygotuj się na najwspanialsze przyjęcie w swoim życiu"
 
Hello Kitty




“.........................ma ................. urodzinki!
Będą gry, muzyka i ciasteczka – wręcz wymarzona zabawa dla Kitty koteczka!
Przyjęcie odbędzie się w ................... na ulicy…………………………………………o godzinie........................"
 
Wróżki
"Odkryj zaczarowany Świat, gdzie wróżki tańczą i śpiewają przy blasku świetlików.
Aby przenieść się w to magiczne miejsce, przyjdź na urodziny............................. , w którym fantastyczna zabawa będzie trwać bez przerwy!

Zapraszamy dnia...........................o godzinie...............................
Miejsce:......................................"
 
Dinozaury
 
“Uwaga, Uwaga!
Najsłynniejszy archeolog……………………. odkrywa Dinozaury w ………………….!
Aby dowiedzieć się więcej – zapraszamy na nasze miejsce odkrywki!
Adres: ……..……….……………………….
Godzina:………………….
Prosimy o potwierdzenie do dnia ……………………………pod numerem telefonu:…………………………………"
 
Auta
 
"Bruuum, bruuum, bruumm,
Odpalaj swoje auto i nie ściągaj nogi z gazu,
Ruszaj ile sił, gnaj na urodziny od razu!
Nie spóźnij się, czekamy na Ciebie dnia ...................................o godzinie…………
W domu na ulicy……………………………………………”
 
 
Kolejnym etapem są dekoracje. Garść inspiracji :)
 
             
 
 
 
 
 
 
 
Przygotuj menu atrakcyjne dla dzieci, niech bedzie pysznie i kolorowo.
 
 
 
 

 
 






 
 
 A teraz kilka inspiracji tortowych :)
 


 
 A po torciku zabawy. Postaraj się nawiązać do tematu przewodniego imprezy.
Baletnice
Baletowy taniec zamrażaniec
Puść znaną muzykę, która kojarzy się z baletem, może to być np. „Jezioro Łabędzie”, „Dziadek do Orzechów” lub „Romeo i Julia”. Przerwij na chwilę muzykę. Dziecko, które się poruszy odpada z gry, ale jednocześnie będzie przerywało muzykę innym dzieciom. Nie zapomnij o małej nagrodzie dla zwycięzcy!

Jak tanczą baletnice?
Zbierz dzieci w kółko. Puść znaną muzykę, która kojarzy się z baletem, może to być np. „Jezioro Łabędzie”. Zapytaj jak tańczą baletnice? Kiedy dziecko wymieni, z czym kojarzy mu się taniec baletnicy, poproś, aby zatańczyło, a pozostałe dzieci niech zatańczą razem z nią. Daj szansę, każdemu dziecku uczestnictwa w tej grze i pokazanie ruchów.

Łatwa lekcja baletu z szarfą
 Możesz nauczyć dzieci podstawowych ruchów baletowych tak, aby mogły dać małe przedstawienie dla rodziców. Podaruj każdemu dziecku szarfę (kawałek tasiemki (nie za długiej) zawiązanej na patyczku). Jeśli dzieci nie są przebrane podaruj również małe spódniczki. Włącz muzykę i pokaż im kilka ruchów: stanie na paluszkach, obrót z raczkami do góry, wywijanie szarfą itp. Nie ćwiczcie za długo, aby dzieci się nie zniechęciły.
 
 
Wróżki
 
Zdjęcie z wróżką
Gdy Goście wchodzą do Twojego domu/mieszkania po czerwonym dywanie zrób każdemu dziecku zdjęcie z solenizantką. Poproś kogoś z rodziny, aby robił bąbelki w trakcie (lub ustaw automatyczną maszynkę do robienia bąbelków) i posypywał dzieci „magicznym pyłem”. Takie zdjęcie będzie niesamowitą pamiątką dla wszystkich Gości, którą później będziesz mogła/mógł wysyłać dzieciom po zakończeniu przyjęcia.
 
Przyczep gwiazdkę
Na dużej kartce papieru narysuj kształt różdżki i pomaluj na różowo lub zielono. Powycinaj kilka gwiazdek z białego brystolu (po jednej dla każdego dziecka) i owiń folią aluminiową (złotkiem). Do każdej gwiazdki przyczep dwustronną taśmę klejącą. Zakryj oczy każdemu dziecku, okręć go 3 razy i każ przyczepić gwiazdkę jak najbliżej różdżki. Kto przyczepi gwiazdkę najbliżej - wygrywa małą nagrodę. Podobnie można bawić się w „Przyczep skrzydełka wróżce”.

Szukanie magicznego pyłu
Do małych torebek z organzy lub innego materiału powkładaj malutkie zabawki i wsyp trochę “magicznego pyłu” (brokatu). Zwiąż tasiemką lub wstążką. Pochowaj paczuszki w ogrodzie lub w domu i poproś dzieci, żeby ich poszukały.

Podwieczorek dzwoneczka
Weź duży zabawkowy czajniczek lub filiżankę i wsadź do niego cukierki lub inne różowe słodycze. Posadź dzieci w kółku. Puść muzykę. Poproś dzieci, aby podawały sobie czajniczek po kolei, a kiedy muzyka przestanie grać - jedno z dzieci może poczęstować się cukierkiem. Daj szansę na poczęstunek każdemu dziecku.

 
Dinozaury

Rzut kośćmi dinozaura
Ustaw duży słoik lub pojemnik w niedużej odległości od dzieci. Daj każdemu dziecku po 3 piłeczki i poproś, aby postarały się je wrzucić do środka słoika.

Polowanie na jaja dinozaurów 
Kup w sklepie plastycznym kilka jajek do decoupage. Pochowaj jaja w ogrodzie lub w domu i poproś dzieci, żeby każde znalazło jedno. 
Miejsce odkrywki archeologicznej 
Pochowaj małe figurki dinozaurów, stare monety lub kości w piaskownicy lub dużym pojemniku z piaskiem. Ozdób piaskownicę/pudełko liśćmi, trawą lub gałązkami. Daj każdemu dziecku plastikową łopatkę, wiaderko i pędzelek. Pozwól dzieciom kopać tak długo, aż znajdą “skarby”. Rób zdjęcia, które po zakończeniu urodzin będziesz mogła/mógł wsadzić w papierową ramkę i wysłać każdemu dziecku, jako pamiątkę ze wspaniałej odkrywki.

Auta
 
Rzucanie do celu
Postaraj popytać się w warsztacie samochodowym o starą oponę – oni je i tak wyrzucają, więc nie powinno być kłopotu z pozytywną odpowiedzią. Przygotuj 5 woreczków wypełnionych suchą fasolą lub wypełnij białe skarpetki suchym grochem i zepnij mocno gumką. Zaznacz dokładnie miejsce skąd dzieci będą rzucać woreczki. Ten, kto trafi najwięcej woreczków do środka opony - wygrywa małą nagrodę.

Toczenie opony
Do tej zabawy potrzebne jest sporo miejsca. Podziel dzieci na małe drużyny. Zaznacz start i metę i poproś drużyny, aby ścigały się tocząc oponę do mety i z powrotem - dzieci muszą sobie podawać oponę przy powrocie. Dla utrudnienia zadania możesz rozstawić pachołki jako przeszkody, które dzieci musza ominąć. Dzieci mogą wykonać zadanie jeden raz lub kilka razy. Rozpocznij wyścig machając zieloną flagą a zakończ machając flagą w kratkę!

Kilka innych zabaw

Kolorowe kąty
Przed rozpoczęciem zabawy powieś w każdym kącie pokoju balony w innym kolorze, każdy kąt to inny kolor. W czasie zabawy gra muzyka a dzieci chodzą po pokoju w jej rytm. Gdy muzyka przestaje grać, wołasz np. „czerwony" i wszystkie dzieci musza pobiec do odpowiedniego miejsca.


Wykonaj polecenie balonika
Przygotuj wcześniej małe baloniki (3 x więcej niż liczba uczestników zabawy), do każdego włóż małą karteczkę z nazwą przedmiotu, zwierzątka lub zawodu (dla mniejszych dzieci mogą być proste rysunki) i nadmuchaj je.
Podczas zabawy każde dziecko kolejno losuje jeden balonik, rozdeptuje je z hukiem, czyta hasło i pokazuje je na migi. Pozostałe dzieci muszą odgadnąć hasło. Dziecko, które zrobi to pierwsze dostaje drobną nagrodę np. cukierek.

Kogo brakuje?
Wypraszamy ochotnika za drzwi, z pozostałych w pokoju jedno dziecko chowa sie za parawanem z koca, kanapą, zasłonką itp. Wołamy wyproszonego, który musi szybko zorientowac sie, kogo brakuje.

Farma dla zwierząt
Każdemu dziecku przydzielamy rolę jakiegoś zwierzątka: krowy, konika, kurczaczka, kotka. Potem opowiadamy historyjkę o życiu na farmie. Kiedy padnie nazwa danego zwierzęcia, dziecko, które dostało jego rolę, naśladuje odgłosy wydawane przez to stworzenie. Im częściej pojawiają się znajome nazwy tym lepsza zabawa.

Taniec z balonikami
W czasie zabawy gra muzyka a dzieci dobrane parami tańczą trzymajac miedzy soba nadmuchany balonik. Mogą trzymać balon między głowami lub brzuszkami (młodsze dzieci). Wygrywa para która tańczy najdłużej. Aby utrudnić nieco zabawę możesz dobrać dość szybka muzykę.

Smaki
Na tacy przygotuj malutkie kawałeczki różnych produktów spożywczych (warzywa, owoce, ser, herbatniki, czekolada itp.) i przykryj wszystko ściereczką aby nie było nic widać. Dzieci kolejno podchodzą, zakrywają oczy i dostają jeden kęs do spróbowania. Uczaetnicy zbawy muszą zgadnąć co jedzą.

Wspólna bajka
Jest to dobra zabawa kiedy dzieci są już zmęczone innymi konkursami. Siadamy w kręgu i zaczynamy opowieść, np. „pewnego dnia mała pszczółka...". Dziecko, które siedzi obok, snuje opowieść dalej. Kolejne dzieci kontynuują bajkę. Z takiej mieszaniny pomysłów wychodzą często niezwykle ciekawe historyjki.

.
Dorysowanka
Do tej zabawy potrzebne będą kartki z bloku i flamastry. Pierwszy uczestnik zabawy rysuje głowę dowolnej postaci u góry kartki i zgina ją tak, aby kolejny uczestnik nie widział tego rysunku. Pod zagięciem kolejne dziecko rysuje dalszy fragment i też zgina kartkę. I tak po kolei, aż ostatni uczestnik skończy rysunek. W ten sposób powstają bardzo śmieszne postaci np. chłopiec ma tułów bociana, nogi żyrafy i do tego buty na obcasach.


Złap i powiedz
Uczestnicy zabawy ustawiają się w kole. Jedna osoba staje w środku i po kolei rzuca piłkę do każdego, mówiąc np. „kolor na N", „miasto na W", „zwierzę na P". Trzeba złapać piłkę i szybko odpowiedzieć np. „niebieski", „Warszawa", „pies". Jeżeli to się komuś nie uda, prowadzący rzuca piłkę wysoko w górę i ten, kto ja złapie, wchodzi do kółka i zaczyna kierować zabawą.


Warto ustawić też stoły z kredkami i kolorowankami dla dzeci które z jakis powodów nie bedą uczestniczyć w zabawach.









Literatura:
"Przyjęcia dla dzieci" red. Krystyna Niecikowska-Jastrzębska, Warszawski Dom Wydawniczy
"W co sie bawić" opr. Taciej Mutak, AW Morex

1 komentarz: